Colegiul Tehnic Auto TRAIAN VUIA din Focsani a fost gazda unei activitati speciale, dedicate omagierii poetului Nichita Stanescu, trecut în eternitate pe data de 13 decembrie 1983, avandu-i invitati pe d-nul profesor Cristian Craciun, membru al Uniunii Scriitorilor din Romania, pe parintele Bogdan Georgescu ?i pe d-na profesoara Elena Fantaneru.
Intr-o atmosfera sensibila si deschisa manifestarii emotiei in fata creatiei poetice, liceenii au avut prilejul sa descopere aspecte esentiale din viata si opera marelui poet. In timp ce d-nul profesor Cristian Craciun a captat atentia participantilor printr-o expunere dinamica si interactiva, insistand asupra rolului formator al poeziei intr-o societate aflata intr-o continua transformare, parintele Bogdan Georgescu a subliniat necesitatea cultivarii dorintei de cunoastere in randul adolescentilor, in virtutea construirii unui univers interior moral si armonios.
Elevii si-au aratat sensibilitatea si talentul printr-un recital de poezii din opera marelui poet, dovedind ca si la un colegiu tehnic poezia isi gaseste receptori. Activitatea face parte dintr-un proiect intitulat – Poezia, o cale de autocunoastere, a carui menire este de a descoperi gustul pentru lectura si talentul creativ.