Profilul transporturi, specialitatea auto, are in invatamantul din judetul Vrancea o vechime de 33 de ani. In anul 1977, prin ordin de ministru, se infiinta invatamantul profesional auto. Cursurile si orele de instruire practica s-au desfasurat pana in anul 1990 la Liceul Industrial Unirea. Un evident avant s-a constatat din anul 1990, cand a luat fiinta in Focsani Grupul Scolar Industrial de Transporturi Auto, cu sediul in strada Cotesti.

 

 

 

 

 

 

 

Cladirea, veche de peste o suta de ani, a devenit nefunctionala si neincapatoare, fapt care a necesitat un proiect de reabilitare sustinut de Banca Mondiala si Consiliul Local Focsani. Era si timpul, caci optinunea elevilor de gimnaziu solicitanti tot mai numerosi pentru pregatirea atat in profilul auto – liceu, cat si la scoala profesionala s-a manifestat depasind orice asteptari.